Top 10 Turistik Yerler

1-)Girne Kalesi

Kalenin içinde 1100’lü yıllarda yapıldığı sanılan bir Bizans kilisesi (St. George Kilisesi) yer almaktadır. 1570 yılında Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethi sırasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa‘nın lahiti de kalede bulunmaktadır. Kalenin diğer bölümlerini Kuzeybatı, Güneybatı ve Güneydoğu Venedik kuleleri, Lüzinyan dönemi Bekçi odası, Lüzinyan dönemine ait büyük salon, çeşitli zindan ve ambar amaçlı kullanılmış olan odalar, Bizans dönemine ait kule, Venedik Savunma platformu, sarnıç, Venedik dönemine ait cephanelik ve top mazgalı ve Girne batığı‘nın sergilendiği Batık Gemi Müzesi oluşturur. Kalede yakın dönemde, Eski Eserler Dairesi tarafından yapılan çalışmalarla çeşitli tarihsel tipleme ve mekân canlandırmaları ile adeta bir Açık Hava Müzesi atmosferi yaratılmaya çalışılmaktadır.

2-)Girne Yat Limanı

Tarihi Girne Yat Limanı’nda bulunan restoran, cafe ve barlarda canlı müzik ve harika deniz manzarası eşliğinde yazın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Gecelerse bambaşka güzel!

3-)Bellapais Manastırı

Mimari olarak Gotik sanatını taşıyan manastıra ilk yerleşenler 1187 yılında Kudüs‘ten göç eden Augustinian mezhebi rahiplerdir. Manastırın ilk binası 1198 ve 1205 yılları arasında yapılmıştır. Günümüzdeki yapının büyük bir kısmı ise lüzinyan Kralı III. Hugh tarafından 1267 ve 1284 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Avlunun etrafını çevreleyen revaklar ve yemekhane alanı ise Kral IV. Hugh zamanında 1324 ve 1359 dönemleri arasında tamamlanmıştır. Kıbrısın Osmanlılar tarafından fethinden sonra manastır, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi‘ne verilmiştir. Mevcut kilise üzerinde küçük değişiklikler yapılarak sadece kilise bölümü, ortodoks kilisesi özelliklerini barındıran eklentilerle tamamlanarak; Rum Ortodokslar tarafından manastırın sadece kilise bölümü kullanılmıştır. 1974 Barış Harekatı ile Rumlar adanın güney kesimine göç edince Bellapais manastırı eski eserler ve müzeler dairesi himayesine alınmıştır.

4-)İkon Müzesi (Arkhangelos Kilisesi)

Girne’nin merkez kilisesi olarak 1860 yılında inşa edilen kilise, günümüzde görünür olmayan kent surlarına ait kuzeybatı burcu üzerinde konumlanıyor ve Girne bölgesinden toplanan ikonaların sergilendiği bir ikon müzesi olarak hizmet veriyor.Mutlaka gitmelisiniz.

5-)Church of Antiphonitis

Antiphonitis – İsa Antiphonitis daha doğru Kilisesi – kubbeli olan kilise içinde Kıbrıs’ta içinde, Girne İlçesi köyü yakınlarındaki dağlarda bulunan, Kalograia . Herbaryum ve Agios Amvrosios bölgesindeki raylar ve küçük yollar ağından ulaşılır. Kuzey Kıbrıs’ın fiili kontrolü altındadır .

Mesih Antifoniti adı “yanıt veren Mesih” anlamına gelir ve bir dizi Yunan kilisesi bu şekilde belirlenmiştir. Sıfat mucizevi kaynaklanıyor gibi görünmektedir simgesinin dualarınıza cevap çeşit, ama Kıbrıs’ta bu simgenin hiçbir hesap bilinmektedir. Adı geç ortaçağ döneminde ifade edilmiştir. On altıncı yüzyılda yazan Stefano Lusignan , Açıklama de toute l’isle de Cypre’de (Paris, 1580), Antifoniti’nin ailesine ait bir şef olduğunu, anne büyükannesi Isabella Perez Fabricius’un Antifonit manastırını kurduğunu ve kardeşinin John (Hilarion adı altında bir keşiş olan) orada öldü.

6-)Mavi Köşk

Köşkün sahibi Paulo Paolides. Kendisi İtalyan asıllı bir Rum. Kıbrıs’ta doğmuş ve burada avukatlık yapıyormuş. Tabi dışardan görünen bu. Aslında mafya avukatlığı yapan bir silah kaçakçısı.Köşkle ilgili en ilginç detaylardan biri, hiçbir yerden görünmüyor oluşu. Paolides, rahat bir şekilde silah ticareti yapmak için, kendine adeta görünmez bir kale yaptırmış.Paolides, güvenlik konusunda büyük bir takıntıya sahipti.Çalışma odasının kapısı özel bir açılma sistemine sahip, odanın perdeleri ses geçirmez özellikte, yatağının baş ucunda bile tünellere açılan bir kapı var. Güvenlik için her şeyi düşünmüş. Başına bir şey gelmesinden öyle çok korkuyor ki sanırım, ibadet ettiği odanın tüm duvarları aynadan oluşuyor. Böylece arkasından bir tehlike geldiğinde görüp müdahale edebilecekti.Köşkün her odası farklı bir renkte düzenlenmiş. Köşkte kalan misafirler, masalara oturacağı zaman, odalarının rengindeki masaya oturuyormuş.Köşkte süt banyosu havuzu bile var.Bu yönleriyle turistlerin ilgisini topluyor.

7-)Aziz Hilarion Kalesi

Saint Hilarion Kalesi, Sent Hilaryon kalesi, Aziz Hilaryon kalesi (St.Hilarion), Beşparmak dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır.

Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel sardırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulmuştur. Kale, bugünkü adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten almıştır. Bizans döneminde onarımdan geçen kale, 1489 yılında Venedikliler’in adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış ve kaderine terk edilmiştir.

8-)St Andrew’s Church

Açıkçası bu kiliseyi açık bulursanız şanslısınız.Genellikle kapalı oluyor.Fakat gine de ilgi büyük

9-)Hz. Ömer Türbesi

Kıbrıs yarımadasının en önemli dini ziyaret yerlerinden biri de Hz. Ömer Türbesi’dir. Girne şehir merkezinden yaklaşık 4-5 kilometre Doğu’da bulunan Türbe; Çatalköy mevkisinin deniz kıyısında kayalık bir arazide yer almaktadır. Oldukça sessiz ve sakin bir yerde bulunan Hz. Ömer Türbesi ziyaretçilerini burada beklemektedir.

10-)Alagadi Turtle Beach

Uzun bir sahili ve enfes bir kumsalı ile bilinmektedir.Girne’ye gelipte buraya uğramamak olmaz.Tercihlerinizin arasına eklemenizi tercih ederiz.