SON DAKİKA

Pilli, daha fazla testin daha hızlı yapılabilmesi için yeni personel alınacağını kaydetti.

25 Haziran 2020

Sağlık Bakanı Ali Pilli, daha fazla testin daha hızlı yapılabilmesi için yeni personel alınacağını kaydetti.

İkinci PCR yapılacağı konusuyla ilgili de, bu durumun laboratuvarda yığılma yaratacağını söyleyen Erhürman’a yerinden yanıt veren Sağlık Bakanı Ali Pilli, daha fazla testin daha hızlı yapılabilmesi için yeni personel alınacağını kaydetti.

Pilli, bu konuda özel laboratuvarlardan da hizmet alındığını dile getirdi.Bakan Pilli bu çerçevede havalimanında incelemeler yaptıklarını da anlattı.

Rum yönetimi Lokmacı dışındaki 8 geçiş kapısını bugün yeniden açtı.

21 Haziran 2020

Türk kesiminden Rum kesimine geçecekler iki kategoride değerlendirildi. Birinci kategori işçileri, öğrencileri, Karpaz’da yaşayan Rum ve Maronitleri kapsarken, ikinci kategoride Rum yönetimi vatandaşları ve daimî olarak Rum kesiminde ikamet edenler bulunuyor.

Geçişlerde son 72 saat içerisinde yaptırılmış ve sonucu negatif çıkmış testi sunmak şart.

Rum yönetiminin kararı sonrasında Lefkoşa’daki Ledra Palace ve Metehan sınır kapılarında çok az hareketlilik gözlemlendi.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılacak toplantısında güneye gidiş dönüşlerle ilgili de net kuralların belirlenmesi bekleniyor.

PCR TEST SONUCU ŞART… GÜNÜBİRLİK GİDİŞ-DÖNÜŞTE KARANTİNA UYGULAMASI YOK

Cuma günü alınan kararla hafta sonu Babalar Günü olmasından dolayı, Güney’de çalışanlara karantina uygulamasının yapılmayacağı bildirilerek Kuzey’e geçişlerine izin verilmişti.

Bugün, Rum kesiminde çalışan ve Metehan Sınır Kapısı’ndan PCR testini gösterip Rum kesimine geçip tekrar geri dönen vatandaşlara da karantina uygulanmadı.

PİLE’DEKİ KIBRISLI TÜRKLER

Öte yandan bu sabah 09.00’dan itibaren Pileliler için Beyarmudu sınır kapısında toplu PCR testleri yapılmaya başlandı.

Köy muhtarı Veysal Güden’in açıklamasına göre, testler 12 yaşın altındaki çocuklar dışında Pile’de ikamet edenlere uygulanacak. Bunun dışındaki kişilere testler ise 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya girecek koşullara göre yapılacak.

TÜRKİYE’DEN GELİŞLERLE İLGİLİ SON KARAR BUGÜN

Hükümetin 1 Temmuz’dan itibaren “TC’den karantinasız geliş”le ilgili ürettiği kararın bugün toplanacak Bakanlar Kurulu’nda yeniden değerlendirilmesi bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, gerek Türkiye’den deniz ve hava yoluyla gerekse Güney Kıbrıs’la kara geçiş kapılarında uygulanacak kuralların, değişen koşullar çerçevesinde ele alarak netleştireceklerini belirtmişti.

Özersay: Ülkemize gelişlerle ilgili uygulanacak kuralları bugün yeniden gözden geçireceğiz

21 Haziran 2020

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay bugün Bakanlar Kurulu toplantısı yapılacağını açıkladı. Özersay’ın açıklaması şöyle;

“Bugün saat 18:00’de Bakanlar Kurulu toplantısı yapacağız. Ülkemize gerek Türkiye üzerinden deniz ve hava yolu ile gelişlerde, gerekse güney Kıbrıs ile kara geçiş kapılarında uygulanacak olan kuralları değişen koşullar çerçevesinde 22 Haziran öncesinde gözden geçirip tartışacağız. Kısa süre önce açıkladığımız kararlarımızın bir bölümüne uygulamada karşılaşılabilecek sorunları da dikkate alarak açıklık getireceğiz.

“Bir Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki özel istişarelerin basınla paylaşılması siyasi etikle bağdaşmamıştır”

21 Haziran 2020

Başbakan Ersin Tatar, yaşananların Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki özel istişareler olduğuna işaret ederek bunların basınla paylaşılmasının siyasi etikle bağdaşmadığını kaydetti.

UBP Genel Merkezi Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu’nda yapılan bakan değişimi ve basında yer alan bir takım haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Tatar, açıklamasında şunları kaydetti:

“19 Haziran tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu değişikliği sürecinde basına yansıyan Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndaki nöbet değişimi dışında herhangi bir ikinci görev değişimi söz konusu değildir.

Kabine arkadaşım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ile ilgili olarak basında çıkan haberler gerçekleri yansıtmamaktadır.

Söz konusu süreçte Sayın Cumhurbaşkanı’na benim tarafımdan imzalanmış tek bir bakanın değişimi ile ilgili yazılı beyanat ulaştırılmıştır; o da Turizm Bakanlığı’ndaki görev değişimi ile ilgilidir.

Bunun dışında yaşananlar bir Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki özel istişarelerdir ve kanaatimce bunların basınla paylaşılması siyasi etikle bağdaşmamıştır.

Bu vesile ile bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum ki, Ulusal Birlik Partisi’nde bakan olarak görev yapabilecek geniş bir milletvekili kadrosu söz konusudur ama Bakanlar Kurulu’nun sayısı sınırlıdır. Pek tabii ki herkesin bakan olmak, ülkeye daha etkin konumlarda hizmet verme arzusu vardır ve ben bunu anlayışla karşılıyor, takdir ediyorum.

Dolayısı ile hiçbir arkadaşıma bu bağlamda bir serzenişim, eleştirim, ya da tavrım asla söz konusu olmadı, olmayacaktır da…

Esas olan; ülkeye nerde ve hangi görevde, hangi noktada olursak olalım iyi niyetle, dürüstçe, doğrulardan ayrılmadan yararlı hizmetler sunabilmektir.

Ben tüm UBP’lilerin bu görüşte olduğunu biliyorum, görüyorum.
Kıbrıs Türk halkı gerek pandemi sürecinin yarattığı sağlık ve ekonomi ile ilgili sorunlar, gerekse Kıbrıs konusu dolayısı ile son derece kritik ve hassas bir dönemden geçerken kimse UBP üzerinde oyunlar oynamaya, bazı doğal farklılıkları abartarak bundan nemalanmaya çalışmasın.

Yürekten inanıyorum ki UBP tabanı ve tüm yönetim kadroları, milletvekilleri, bakanları ile oynanmak istenen çirkin oyunlara gelmeyecek, halka, vatana hizmeti her şeyin üstünde tutarak devletimizi, birlik beraberlik içinde, insanımızı çok daha güzel günlere başarı ile taşıyacaktır.”

Özersay:Sanırım giderek insani değerlerimizi de kaybediyoruz

20 Haziran 2020

İngiliz vatandaşı bir hasta ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “Sanırım giderek insani değerlerimizi de kaybediyoruz…”  ifadelerini kullandı.

Özersay paylaşımında;

“Sanırım giderek insani değerlerimizi de kaybediyoruz…

“Sanırım giderek insani değerlerimizi de kaybediyoruz…

Ülkemizde evi bulunan bir İngiliz vatandaşı beyninde tümör olduğu ve çok ağır bir ameliyat geçireceği için bir yandan İngiliz Yüksek Komiserliği bize başvurarak, diğer yandansa ailesi Londra Temsilciliğimize başvurarak yardım talep ediyor. Burada yapılacak beyin ameliyatı ertesinde çok ağır ve zor bir dönem geçireceği için (kemoterapi) bahse konu anneye bu ağır ameliyat ertesinde yatılı olarak geçireceği dönemde bakıcılık yapmak üzere İngiliz vatandaşı kızının 1 Temmuzdan önce ülkemize gelişine izin vermemiz isteniyor. Doktorundan aldığımız raporu önce Sağlık bakanımıza danışarak, ardından da Bakanlar Kuruluna götürüp Kurulun bilgisine sunarak ülkeye girişine izin veriyoruz. Annesine ameliyat ertesinde en az üç hafta boyunca kemoterapi tedavisi devam edeceği için yanında duracak kendisine bakacak olan İngiliz kadın ülkemize gelişinden önce karantina ücretini ödüyor, covid testini yaptırıyor ve gelir gelmez 14 gün karantinaya alınıyor. Şu anda halen daha karantinada, yani toplum sağlığını tehlikeye atan hiçbir şey yapılmıyor.

Geçen hafta Meclis kürsüsünden yaptığım konuşmada buna benzer birkaç örnekte, örneğin doktor raporlarına göre bir aylık ömrü kalan evladını gelip görebilmesi için benzer şekilde bir anneye (Türkiye’den gelen) izin verdiğimizi açıklamıştım. Benzer şekilde oğlu intihara kalkışan ve ölümden dönen bir annenin Türkiye’den ülkemize istisnai bir uygulama ile gelişine de izin vermiştik.
Yukarıdaki İngiliz vatandaşı kadının, beyin ameliyatı geçiren annesine bakım için gelmesi ve karantinaya girmesi konusunda doktor raporu, ailenin bize talebi, karantina ücretini ödediğine ve şu anda karantinada olduğuna dair belgeler de mevcuttur. Bahse konu İngiliz kadını Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürünün kendi arabasıyla karantinaya götürdüğünü dahi iddia etmişler, sormadan öğrenmeden. Oysa gelen diğer yolcular gibi bahse konu şahıs 5 no’lu otobüsle karantina merkezine gönderildi.

Ölümcül bir hastalıkla ilgili olan bu kadar insani bir meseleyi bazı siyasilerin istismar etmeye kalkışmaları, üstelik de bu insanların ismini de vererek sosyal medya ortamında acımasızca kendi kavgalarına malzeme yapmaları en hafifinden ayıptır.” dedi.

Hal Yasa Tasarısı Komite’de

19 Haziran 2020

Cumhuriyet Meclisi, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite toplandı.

Meclisten yapılan açıklamaya göre, komite, gündemindeki “Hal Yasa Tasarısı”nı görüştü. Tasarı’nın genel görüşmesine devam eden Komite, Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantısında ele almaya devam edecek.
“Hal Yasa Tasarısı”nın Genel Gerekçesi şöyle:

“Ülkemizdeki sebze, meyve ve gerekli görülen diğer malların ticaretinin kayıt altına alınması, kaliteli, standartlara, gıda güvenilirliğine ve sağlık kurallarına uygun olarak serbest rekabet koşulları içinde, Haller aracılığıyla yapılmasını; malların etkin şekilde tedarikini, dağıtımını ve satışını; üretici ve tüketicilerin hak ve çıkarlarının korunmasını; malların ticareti ile uğraşan kişilerin faaliyetlerinin düzenlenmesini; Hallerin alt yapılarının çağdaş bir sisteme kavuşturulmasını ve işletilmesini sağlamak amacıyla; malların alımı, satımı ve devri ile Hallerin kuruluş, işleyiş, yönetim ve denetimine ilişkin usul ve esasları, işletmecinin sorumlulukları, Yasaya aykırılık halinde uygulanacak yaptırımları, Bakanlıklar ile belediyelerin görev, yetki ve sorumluluklarını; satış işlemlerinin şekli, üreticiler ve tüccarların veya diğer gerçek ve tüzel kişilerin mal satışlarında uyması gereken kuralları, uyuşmazlık halinde Hal Hakem Heyetinin görevlerini, genel olarak üretici ve tüketicilerin hak ve çıkarlarının korunmasına ilişkin esasları düzenleyen “Hal Yasa Tasarısı” hazırlanmıştır.”

Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite toplantısına davetli olarak, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Vergi Dairesi, Devlet Laboratuvarı, AB Koordinasyon Merkezi, Rekabet Kurulu, Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sebze ve Meyve Toptancılar Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zaanatkarlar Odası, Gıda Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yetkililer katılarak konu ile ilgili görüş ve önerilerini bildirdiler.

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner Başkanlığı’ndaki komite toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Armağan Candan, UBP Milletvekilleri Özdemir Berova ve Oğuzhan Hasipoğlu, HP Milletvekilleri Gülşah Sanver Manavoğlu ve Jale R. Rogers ile CTP Milletvekili Erkut Şahali katıldı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi toplandı

19 Haziran 2020

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün, UBP Milletvekili Sunat Atun Başkanlığı’nda, saat 09.00’da toplandı.

Komite, gündeminde bulunan “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Yasa Tasarısı’nı” görüşerek madde madde oylamaya devam ediyor.

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Yasa Tasarısı’nın Genel Gerekçesi:
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Finansal sistemde bankalar dışında faaliyet gösteren Finansal Kiralama, Factoring ve Finansman Şirketlerinin kuruluş ve faaliyet izinlerine, ana sözleşme ve tüzük degişiklikleri ile hisse devirlerine, yöneticilerine, diizenleyecekleri sözleşmelere, işlem sınırlama, faaliyet izinlerinin iptaline, birleşme, devir ve tasliyelerine, muhasebe, raporlama ve denetimlerine ilişkin esas ve usulleri düzenlemek amacıyla Finansal Kiralama, Factoring ve Finansman Şirketleri Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.
Komite toplantısına, davetli olarak Para, Kambiyo ve İnkişaf İşleri Dairesi’nden Şifa Karahasanoğlu, Merkez Bankası’ndan Pelin Yaylalı, Rasiha Maslakçı, Kooperatif Şirketler Mukayyitliğinden Hediye Soyer, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan Sonay Özmen, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan Ülkü Taşseven ve Maliye Bakanlığı’ndan Özdemir Kalkanlı katılarak görüşlerini ifade ettiler.
UBP Milletvekili Sunat Atun Başkanlığı’nda toplanan Komite’ye, Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Fikri Toros, UBP Milletvekili Özdemir Berova, HP Milletvekili Mesut Genç, HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ve CTP Milletvekili Salahi Şahiner katıldı. Toplantıya ayrıca CTP Milletvekili Özdil Nami katıldı.

Bütün bunların sorumlusu yalnızca bir bakan öyle mi?

19 Haziran 2020

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Erhürman’ın yaptığı açıklama şöyle;

“Demek ki tekrar tekrar söylemek gerekiyor: Ortada Bakanlar Kurulu kararı yok. Yani izin yok. Uçak izin olmamasına karşın ülkeye iniyor. Bütün Bakanlar Kurulu üyelerinin de bundan haberi var. Gümrük kontrolü de yapılmıyor. Karantinadan çıkış da var. Ve bütün bunların sorumlusu yalnızca bir bakan öyle mi? Bir bakanın istifası ya da görevden alınması yetmez. Çıkıp bu halka tam olarak ne yaşandığını, kimin, neyi, neden yaptığını açıklayacaksınız…”dedi.

Akıncı, Tatar’ın sunduğu kabine değişikliğini veto etti

19 Haziran 2020

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar’ın sunduğu kabine değişikliğini veto etti. Akıncı, yeni isimler arasında dokunulmazlığı kaldırılan UBP Güzelyurt Milletvekili Aytaç Çaluda’nın yer alması nedeniyle, Başsavcı’dan görüş aldı ve veto kararını Başbakan’a iletti.

Ataoğlu:Özel izinle KKTC’ye giriş konusundaki açıklamalar çelişkili

19 Haziran 2020

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, BRT’de katıldığı 45 + programında ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

UBP-HP koalisyon hükümetinin, özel izinle adaya gelen kişilerden kimlerin sorumlu olduğu konusunda başlattığı soruşturmadan bir netice çıkmayacağını belirten Ataoğlu, Bakanlar Kurulu kararlarının Resmi Gazetede yayınlanması zorunluluğu olduğunu anımsattı.

Ataoğlu, bunun yapılmadığını, konunun ortaya çıkması üzerine de kabine üyelerinin topu karşı tarafa atmaya çalıştığını öne sürdü.

Yapılan açıklamaların birbiri ile çeliştiğini kaydeden Ataoğlu, yaşanan olayda bütün Bakanlar Kurulu’nun kusurlu olduğu görüşünü de dile getirdi.

Ataoğlu, Bakanlar Kurulu’nda oybirliğiyle karar alındığına dikkati çekerek, hükümet ortağı HP’nin, UBP’li Turizm ve Çevre Bakanı hakkında soruşturma başlatılması talebini de değerlendirdi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, bir erken seçim ortamı olmadığını ve bu yönde bir hava görmediğini de söyleyerek, bunun nedenin de Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu savundu.

Bahsekonu şahıslar ülkeye VIP’ten değil, itfaiye kapısından girmişlerdir!Protokol Dairesi;VIP salonu açılmamış kullandırılmamıştır.

15 Haziran 2020

Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

VIP salonu açılmamış, kullandırılmamıştır 

12 Haziran’da Ercan Havaalanına gelen ve bu akşam saatlerinde ülkemizden ayrılan özel uçak yolcularına Protokol Dairemiz tarafından VIP salonu açılmamış, kullandırılmamıştır. 

Basında yer alan ve VIP salonunun kullandırıldığına yönelik haberler üzerine gorevli kurumlar nezdinde yapılan araştırmada,  bahsekonu şahısların 12 Haziran akşamı ülkeye, muhaceret işlemlerinin ardından, ana terminalin kapalı olmasından dolayı, itfaiye kapısını kullanarak giriş yaptıkları, çıkışlarının ise Ercan Devlet Havaalanı ana yolcu terminalinin 4 nolu yolcu çıkış kapısından gerekli muhaceret işlemlerinin yapılmasına müteakip gerçekleştiği tespit edilmiştir.

“Yönetmeyi bırakın, yönetir gibi yapmayı dahi beceremiyorsunuz!” “her kafadan bir ses çıkararak insanların endişelerini artırıyorsunuz.”

14 Haziran 2020

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman Ülkeye karantinasız özel izinle gelen yolcular hakkında hükümetten gelen bağımsız açıklamaları her kafadan bir ses çıkararak insanları endişelendiriyorsuuz diyerek sert sözlerle eleştirdi. Erhürman’ın açıklamaları şu şekilde;

Ercan’a “özel izin”le yolcu iniyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Bakanlar Kurulu kararı ile geldiler diyor. Turizm Bakanlığı Bakanlar Kurulu’nda istişare edilerek izin verildiğini söylüyor. Ulaştırma Bakanı (ki tabii ki BK üyesidir) “yolcularla ilgili bilgim yok. Nereye gittiklerini bilemem” şeklinde açıklama yapıyor.

Güven vermiyorsunuz. Süreci yönetmeyi bırakın, her kafadan bir ses çıkararak insanların endişelerini artırıyorsunuz. Dahası, insanların günlerce evlerine kapanarak, çalışanların işlerinden olarak, maaşlarının düşmesini göze alarak, iş dünyasının gelirinden feragat ederek sağladığı ortamı hem kendi hanenize yazmaya kalkıyor, hem de riske atıyorsunuz. Yönetmeyi bırakın, yönetir gibi yapmayı dahi beceremiyorsunuz!

“KKTC’ye gelen kişilerin halkın arasına karışması söz konusu değil” “Getirilen kişilerin halkımızla temas etmemesi sağlanarak tamamlayarak adamızdan ayrılması sağlanacaktır”

14 Haziran 2020

Turizm ve Çevre Bakanlığı, basında yer alan özel uçakla Kuzey Kıbrıs’a gelen heyetle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.Söz konusu heyetin Lapta Marina projesinin hayata geçirilmesi için gerekli teknik çalışmaları tamamlamak üzere Ada’ya geldiği ifade edilen açıklamada, Bakanlar Kurulunda istişare edilerek ülkeye katma değer sağlayacak bu projenin hayata geçirilebilmesi adına heyete izin verildiği vurgulandı.Açıklamada, getirilen kişilerin halkın arasına karışmalarının söz konusu olmadığı da ifade edilerek, “tamamen kontrol altında tutularak, halkımızla temas etmemesi sağlanarak pandemi otelinde konaklatılmakta olan heyet bu gün çalışmalarını tamamlayarak adamızdan ayrılacaktır”denildi.