HABERLER

Darüşşafaka Basketbol Okulları’nın KKTC kampı tamamlandı

15.06.2020 

Darüşşafaka Basketbol Okulları tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen KKTC Basketbol kampı toplamda 56 sporcunun katılımıyla başarıyla tamamlandı.Üç ayrı yaş kategorisinde toplamda 19 müsabakaya çıkan sporcular KKTC Basketbol Federasyonuna akredite olan kulüplerle müsabaka yapma olanağı buldu. Yavru vatan KKTC deki özel kuruluşların yanı sıra; Spor Dairesi ve Girne Belediyesi de Daçka’nın spor kampına destek vererek, organizasyonun devamı için çalışacaklarını ilettiler.

KKTC’de 2 genç boğuldu, biri kayıp! Bayramda üniversiteli Gözde’den acı haber geldi

24.05.2020 

KKTC’nin Girne kentinde 2 farklı bölgede 2 genç denizde boğuldu, biri ise kayboldu. Arkadaşlarıyla denize yüzmeye giden ve cansız bedenine ulaşılan Balıkesirli Gözde Nur Binbir üniversite öğrencisiydi, salgın nedeniyle Ada’da kalmıştı.Girne’de ilk boğulma haberi dün Alagadi bölgesinde geldi. 3 arkadaşıyla denize yüzmeye giden Gözde Nur Binbir (22), dalgalar arasında çırpınırken arkadaşı Mehmet Ceyhan (24) yardımına koştu. Diğer arkadaşları ise çaresizce iki gencin dalgalar arasında kaybolmasını izledi. Arkadaşlarının haber vermesi üzerine sahil güvenlik arama çalışmalarına başladı. Gözde Nur’un cansız bedenine ulaşılırken, Mehmet Ceyhan’ı arama çalışmalarına devam ediliyor.

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli 7 haftadır ayrı kaldığı eşine doğum günü sürprizi yaptı

05.05.2020 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin koronavirüs (corona virüs) nedeniyle 7 haftadır eşinden ayrı kaldığı ortaya çıktı. Eşinden uzak 7 hafta Lefkoşa’da kalan Bakan Pilli, doğum gününde eşi Emine Gökeri Pilli’ye sürpriz yaptı.Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında 17 gündür vaka sayısı görülmeyen KKTC‘de, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 7 haftadır eşinden ayrı kaldığı ortaya çıktı.şinden uzak 7 hafta Lefkoşa’da kalan Bakan Pilli, doğum gününde eşi Emine Gökeri Pilli’ye sürpriz yaptı. KKTC Bakanı Pilli, koronavirüs nedeniyle çiçekçilerin kapalı olması nedeniyle Girne’deki evlerinin bahçesinden topladığı çiçeklerle eşi Emine Gökeri Pilli’nin kaldığı Güzelyurt’a gitti. Eşinin yaptığı sürprizi sosyal medyadan paylaşan Emine Gökeri Pilli, Bakan Pilli’nin halk sağlığına çok önem verdiğini, bu nedenle her an görevinin başında olmak istediğini ve virüsten ailesini de korumak için 7 haftadır ayrı kaldıklarını ifade etti.

KKTC’de corona virüs sürecinde normalleşme başladı

04.05.2020

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 52 gündür devam eden koronavirüs (Covid-19) önlemleri bugün sabahtan itibaren aşamalı olarak kaldırıldı. Ülkedeki uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı da sadece pazar günü uygulanacak. Akşam 21.00’den sabah 06.00’ya kadar ise tam sokağa çıkma yasağı devam edecek.Dünyada bir çok ülke koronavirüs salgınına ilişkin normalleşmeye geçiyor. KKTC’de de 52 gündür devam eden oronavirüs (Covid-19) önlemleri bugün sabahtan itibaren aşamalı olarak kaldırıldı. ​KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre, bugünden itibaren aralarında alışveriş merkezleri, mağazalar, kuyumcular, kırtasiyeler, hukuk büroları, telefoncular, emlakçılar ve tekstil konfeksiyon sanayisi olan belli başlı yerler açıldı. Açılan yerlerde hijyen kuralları uygulaması yapıldı. Bakanlar Kurulu kararını açıklayan KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, hijyen kurallarına uymayanların iş yerlerinin uyarı olmaksızın kapatılacağını açıkladı.

KKTC susuz kalmayacak

13.04.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı, Anamur’dan KKTC’ye su taşıyan ancak geçen ocak ayında kopan boru hattının yaz aylarında tamir edileceğini açıkladı.Bakanlık, “Asrın Projesi” olarak adlandırılan hatta 2 borunun yerinden çıktığını, boru temin ihalesine çıkıldığını ve Taşucu’nda imalat fabrikasının kurularak haziran ayında tamiratın başlayacağını duyurdu. Deniz altında 250 metre derinlikte askı boru sistemiyle taşınan Dragos çayının suyu, KKTC tarafında Girne Gecitköy barajında birikiyor. Barajda KKTC’ye 10 ay yetecek, 13.7 milyon metreküp su bulunuyor. Bu nedenle herhangi bir su sıkıntısı beklenmiyor.

KKTC’deki limanlarda ‘Corona Virüs’ yoğunluğu

20.03.2020 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Corona Virüs (Covid-19) nedeniyle adeta boşaldı. Hava ve deniz yollarıyla ülkeden bir haftada yaklaşık 16 bin kişi çıkış yaparken, sadece bin 603 kişi ülkeye geldi. KKTC’de Girne Limanı’ndan çıkışlar nedeniyle aşırı yığılmalar oldu.